Digitalisering speelt overal
Digitalisering staat bij veel organisaties hoog op de agenda. Dat geldt ook voor partijen waarmee gerechtsdeurwaarders dagelijks te maken hebben: ministeries, uitvoeringsorganisaties en de rechtspraak.
Onlangs sprak ik bij het ministerie van Justitie en Veiligheid met verschillende organisaties over digitale soevereiniteit. Aan tafel zaten onder meer het CJIB, de politie, het COA en vertegenwoordigers uit de universitaire wereld.
Opvallend was dat veel organisaties werken aan vergelijkbare vragen. Hoe houden we systemen wendbaar? Hoe behouden we kennis en vakmanschap? En hoe stappen we over van oudere IT-systemen naar modernere oplossingen?
Opvallend was dat veel van die vragen parallel worden onderzocht. Iedere organisatie werkt aan haar eigen oplossingen, terwijl de uitdagingen vaak dezelfde zijn.
Wat dat betekent voor de civiele keten
Die constatering speelt ook binnen de civiele rechtsketen. Daarom loopt momenteel een verkenning onder de naam Civiel Ecosysteem. Daarin kijken onder meer de rechtspraak, gerechtsdeurwaarders, notarissen en advocaten onder begeleiding van Justitie en Veiligheid wat de organisatie overstijgende ketenonderwerpen zijn die we mogelijk gezamenlijk kunnen oppakken.
Het doel is vrij praktisch. Als organisaties ontwikkelingen beter op elkaar afstemmen, hoeven oplossingen niet telkens opnieuw te worden gebouwd. Dat maakt samenwerking eenvoudiger en helpt om systemen beter op elkaar te laten aansluiten.
Voor de praktijk kan dat veel betekenen. Als informatie-uitwisseling soepeler verloopt en processen beter op elkaar aansluiten, wordt het werk voor alle betrokken partijen overzichtelijker.
Digitaal procederen in kantonzaken
Een ander traject dat hierbij aansluit is de verkenning naar digitaal procederen in kantonzaken. Binnen de rechtspraak wordt onderzocht hoe procedures in deze zaken meer digitaal kunnen verlopen.
Voor gerechtsdeurwaarders is dat een ontwikkeling waar we vanzelfsprekend nauw bij betrokken zijn. De gerechtsdeurwaarder speelt immers een rol bij de procesinleiding. Wanneer procedures digitaal worden ingericht, moet die rol ook in het digitale proces goed worden geborgd. Het gaat daarbij niet alleen om techniek, maar ook om duidelijkheid in het proces en om een zorgvuldige uitvoering. Daarom is het belangrijk dat de beroepsgroep bij deze ontwikkelingen betrokken blijft.
Vooruitkijken
DDigitalisering gaat de komende jaren steeds meer invloed hebben op de manier waarop het recht wordt uitgevoerd. Juist daarom is het belangrijk dat de beroepsgroep aan tafel zit wanneer nieuwe digitale stappen worden gezet.
Voor mij staat daarbij één ding voorop: digitalisering moet het werk in de rechtsketen beter en duidelijker maken. Niet ingewikkelder. Dat lukt alleen als de praktijk wordt meegenomen in de ontwikkeling van nieuwe systemen en processen.
Daarom vind ik het belangrijk dat gerechtsdeurwaarders betrokken blijven bij deze ontwikkelingen. Uiteindelijk gaat digitalisering niet alleen over techniek, maar over hoe het recht in de praktijk wordt uitgevoerd. En daar spelen gerechtsdeurwaarders elke dag een rol in.