Wat komt er uit de toets?
Op dit moment komen er bij de KBvG weer veel verslagen van kwaliteitstoetsen binnen. Ik vind het altijd interessant om te zien wat daaruit naar voren komt. Een kwaliteitstoets laat zien hoe een kantoor de normen van de KBvG toepast en waar auditors aandachtspunten zien.
In september bespreken we in het bestuur een vernieuwde bestuursregel voor de kwaliteitstoets. Daarin krijgen onder meer bedrijfscontinuïteit en de meldplicht bij het Bureau Financieel Toezicht (Bft) meer aandacht.
Bedrijfscontinuïteit gaat heel concreet over de organisatie van een kantoor. Wat gebeurt er bij onverwachte uitval? Wie neemt werkzaamheden over en is de benodigde informatie dan beschikbaar? Bij de meldplicht gaat het er onder meer om dat binnen een kantoor helder is wanneer een melding bij het Bft nodig is.
Voor de nieuwe bestuursregel kijken we ook naar de ervaringen uit de toetsen. Komen bepaalde aandachtspunten vaker terug, dan is het goed om te bekijken wat daar de oorzaak van is. Soms ligt dat bij de werkwijze van een kantoor, soms kan een norm of toelichting duidelijker.
Wik en Bik worden geëvalueerd
Begin september neem ik namens de KBvG deel aan een bijeenkomst over de Wet incassokosten (Wik) en het Besluit vergoeding voor buitengerechtelijke incassokosten (Bik). De Hogeschool Utrecht voert in opdracht van het WODC een evaluatieonderzoek uit naar deze regels.
Het onderzoek zit in de afrondende fase. De onderzoekers hebben conceptaanbevelingen opgesteld en bespreken deze in september met verschillende partijen. Aan tafel zitten mensen uit de incassopraktijk, de schuldeiserskant, hulpverlening en beleid.
Voor gerechtsdeurwaarders is dit herkenbare materie. We werken dagelijks met vorderingen waarbij de regels voor incassokosten een rol spelen. Tijdens de bijeenkomst kunnen we daarom vanuit concrete ervaringen reageren op de bevindingen en aanbevelingen.
Ik wil daarbij ook horen wat andere partijen ervaren. De regels worden door verschillende partijen gebruikt en bekeken. Zo’n bijeenkomst geeft de onderzoekers de gelegenheid om hun aanbevelingen te toetsen voordat zij het onderzoek afronden. Daarna weten we meer over de uitkomsten en wat daar mogelijk uit volgt.
Ook aandacht voor instroom
Later dit jaar staat ook de Studiekeuzebeurs op de agenda. De voorbereidingen daarvoor zijn inmiddels begonnen. De KBvG is daar aanwezig om studenten kennis te laten maken met het beroep van gerechtsdeurwaarder.
Ik heb eerder al geschreven over de opleiding en mijn bezoek aan de Hogeschool Utrecht. Op de Studiekeuzebeurs ligt het accent ergens anders: studenten bereiken die het beroep nog nauwelijks kennen. We kunnen daar vertellen wat een gerechtsdeurwaarder doet, welke opleiding daarbij hoort en welke mogelijkheden het vak biedt.
Na de zomer heb ik daarmee een gevarieerde agenda. Eerst de kwaliteitstoetsen en de vernieuwde bestuursregel, daarna het gesprek over de Wik en het Bik en later de Studiekeuzebeurs. Ik houd u graag op de hoogte van wat daaruit komt.